Rane na sluzokoži mogu stvarno ugroziti vaše svakodnevne aktivnosti. Od problema pri jelu, preko otežane komunikacije, pa sve do neprijatnosti prilikom pijenja. Nisu sve osobe podložne ovim ranama, ali oni koji jesu, dobro znaju o čemu govorimo. Ovaj članak može vam pomoći da bolje razumete uzroke njihovog nastanka i kako se nositi s njima.

ŠTA SU AFE NA SLUZOKOŽI?

Afe na sluzokoži, češće poznate kao „aftozni ulkusi,“ predstavljaju bolne ranice ili čireve koji se javljaju na desni unutar usne šupljine. Ovi ulkusi mogu se pojaviti na određenim mestima u ustima, uključujući unutrašnju stranu usana i obraza, jezik, dno usne šupljine i određene delove desnima.

Postoje tri različite vrste aftoznih ulkusa:

  1. Manji Aftozni Ulkusi Manji aftozni ulkusi su najčešći tip afa na sluzokoži. Ovi ulkusi su obično malih dimenzija (uglavnom ne veći od 5 milimetara u prečniku), plitki i obično traju između jedne i dve nedelje. Bolni su, posebno kada se pojave na mestima koja često dolaze u kontakt sa zubima, kao što je strana jezika.
  2. Veći Aftozni Ulkusi Veći aftozni ulkusi su znatno neprijatniji. Ovi ulkusi su veći (često između 1 i 3 centimetra u prečniku), dublji i mogu ostaviti ožiljak. Iako se javljaju ređe, mogu potrajati i do šest nedelja. Bol su izuzetno jaki.
  3. Herpetiformni Aftozni Ulkusi Naziv „herpetiformni“ ukazuje na sličnost s herpesom. Ovi ulkusi nisu uzrokovani herpes virusom, ali izgledaju slično ranama koje uzrokuje Herpes Simplex Virus tip 1. Kao i kod herpesa, herpetiformni aftozni ulkusi javljaju se u grupi od više manjih čireva koji su grupisani zajedno. Lako se može razlikovati ove ranice od stvarnih herpes lezija po njihovoj lokaciji, jer se svaka pojavljuje na vrlo specifičnim mestima u ustima, bez preklapanja.

ŠTA IZAZIVA AFE NA SLUZOKOŽI?

Zvanično, niko ne zna pravi uzrok aftoznih ulkusa. Nisu posledica virusne infekcije kao što su herpes ranice, niti su povezani s određenim autoimunim poremećajem.

Iako tačan uzrok ovih ranica nije poznat, postoje određeni faktori koji vas mogu učiniti podložnijim za njih. Osobe koje često imaju aftozne ulkuse češće ih doživljavaju u sledećim situacijama:

  1. Povreda ili trauma u ustima – Mnogi ljudi razvijaju aftozne ulkuse kao odgovor na povredu usana, obraza ili jezika. Na primer, mesto gde ste ugrizli usnu prilikom žvakanja brzo se može pretvoriti u aftozni ulkus. Neke osobe razvijaju ulkuse oko mesta uboda za dentalnu anesteziju. Telo reaguje na povredu ili traumu stvaranjem ovih čireva.
  2. Stres – Često se prijavljuje da su osobe sklonije aftoznim ulkusima kada su pod stresom. Anksioznost može izazvati različite reakcije u telu, uključujući pojavu ovih čireva. Smanjenje stresa i usvajanje zdravih metoda za suočavanje s njim može smanjiti rizik od razvoja ulkusa.
  3. Slab imunološki sistem – Kada je vaš imunološki sistem zauzet borbom protiv bolesti ili infekcija, čini se da se povećava rizik od aftoznih ulkusa, na isti način kao i kod stresa. Dok vaše telo bori se s drugim stvarima, ovi ulkusi mogu lakše da se pojave.
  4. Suva usta – Usta koja nemaju dovoljno pljuvačke i odgovarajuću vlažnost postaju mnogo podložnija ranama. Pljuvačka obavlja mnoge funkcije, a jedna od najvažnijih je održavanje unutrašnjosti usta vlažnom i podmazanom. Ova vlažnost smanjuje rizik od povrede usled griza usana, obraza i jezika. Kada su usta suva, ulkusi su češći.
  5. Alergije na hranu – Nedavne studije su povezale određene alergije, kao što je na gluten, sa čestim aftoznim ulkusima. Sve što povećava upalu u telu može vas učiniti podložnijim za ove čireve. Važno je da znate na koje ste alergični i da izbegavate te namirnice.

KAKO UBLAČITI BOL AFTOZNIH ULKUSA

Budući da tačan uzrok aftoznih ulkusa još uvek nije poznat, nema potpunog leka. Svaki tretman radi na olakšavanju simptoma ovih čireva sve dok se sami ne zaceljuju. Postoji niz koraka koje možete preduzeti, a takođe postoji i niz mera koje vaš zubar može preduzeti.

Koraci koje možete preduzeti za ublažavanje bola aftoznih ulkusa:

  • Smanjite žvakanje i govor. Što manje izložite ulkus trenju, to će manje biti nadražen. Držite se mekše hrane kako biste smanjili potrebu za žvakanjem. Govorite samo kada je neophodno.
  • Izbegavajte jake proizvode za oralnu higijenu. Uglavnom, većina pasta za zube i ispiranja usta sadrže jake hemikalije koje će peckati ili peći ako imate ulkus u ustima. Izbegavajte paste za izbeljivanje zuba koje sadrže sitne abrazivne čestice. Snažne arome takođe iritiraju tkiva, pa birajte blaže ukuse. Koristite ispiranje usta bez alkohola. Ako je bol jak, koristite blagu, bezpenastu pastu za zube i ispiranje usta, poput Biotene. Njegova hipoalergenska formula nežna je prema osetljivim tkivima.
  • Izbegavajte iritantnu hranu i napitke. To uključuje sve gazirane napitke (čak i gaziranu vodu), proizvode s alkoholom i vruće napitke. Hrana koja je vrlo kisela ili začinjena takođe će iritirati nežne površine, pa izbegavajte proizvode na bazi paradajza i voće.
  • Lečite suva usta. Ako su vaša usta suva usled upotrebe lekova ili problema s lučenjem pljuvačke, obavezno ih tretirajte prema uputstvima lekara. Stimulansi lučenja pljuvačke, kao što su Xylimelts, ili sredstva za zamenu pljuvačke, kao što je Biotene gel za suva usta, su izvrsni proizvodi za održavanje vlažnosti usta.

Mere koje vaš zubar može preduzeti za ublažavanje bola aftoznih ulkusa:

  • Propisati smirujuće lekove na recept ili topičke kreme. Postoji nekoliko receptnih lekova koji su dostupni za ublažavanje bola od aftoznih ulkusa. Mnogi od njih sadrže sredstva za obamrivanje kako bi smanjili bol, dok drugi sadrže antiinflamatorne steroide kako bi ubrzali proces zarastanja.
  • Tretirati ulkus direktno dentalnim laserom. Studije pokazuju da laserski tretmani smanjuju ukupnu upalu ulkusa i ubrzavaju proces zarastanja. Što pre reagujete na ulkus i tretirate ga laserom, to će brže zaceliti.
  • Uputiti vas lekaru radi terapije vitaminima. Mnogi pacijenti doživljavaju aftozne ulkuse i druge rane u ustima zbog nedostatka vitamina i/ili minerala.

Na kraju, preporučujemo korišćenje prirodnog MEDICOCUBANO Spreja sa srebro zeolitom i Ozon ulja kako biste ublažili simptome i pospešili proces lečenja afti.

Preporučujemo upotrebu losiona, koji se direktno isprskava na afte, 5-6 puta dnevno, kao i upotrebu OLEOZON Topiko ulja, koje se nanosi direktno na afte pre spavanja. Efekti ovih prirodnih preparata su odmah uočljivi, jer već nakon prvog dana primetite nestanak bola, a afte se značajno brže povlače.

Takođe, savetujemo da tretman nastavite i nekoliko dana nakon što afte nestanu, kako biste sprečili njihovo ponovno pojavljivanje.